VATIKAN (IKA/TU) – Papa Franjo napisao je predgovor za novu knjigu pod naslovom „Zajedništvo i nada“ u kojem je potaknuo sve vjernika na ponovno otkrivanje solidarnosti usred pustoši koju iza sebe ostavlja pandemija koronavirusa. U svom predgovoru osvrnuo se također na lekcije koje su kršćani izvukli iz pandemije Covida-19. Knjigu „Zajedništvo i nada“ priredili su kardinal Walter Kasper i njemački svećenik o. George Augustin, a sadrži teološka razmišljanja raznih autora o „svjedočenju vjere u vrijeme koronavirusa“.

„Poput iznenadne oluje koja se obrušila na svijet, korona-kriza sve nas je iznenadila, naglo promijenivši na globalnoj razini naš osobni, javni, obiteljski i radni život“, napisao je Papa. Mnogi su, poručio je, izgubili svoje voljene, te posao i financijsku stabilnost. Na mnogim mjestima čak se i Uskrs slavio na neobičan i samotan način i vjernici nisu mogli pronaći utjehu u sakramentima.

„Ova dramatična situacija“, napisao je papa Franjo, „naglašava ranjivu prirodu našeg ljudskog stanja, ograničenog kakvo jest privremenošću i prolaznošću“. Pandemija nas je također prisilila da preispitamo korijene naše sreće i ponovno otkrijemo blago naše kršćanske vjere, dodao je. „Podsjetila nas je da smo zaboravili ili jednostavno odgađali suočiti se s nekim ključnim pitanjima u životu. Natjerala nas je ocijeniti što je doista važno i prijeko potrebno, a što od sporedne ili samo površne važnosti“, napisao je Papa.

Papa je to nazvao „vremenom kušnje“ koje nam pruža priliku svoj život ponovno usmjeriti prema Bogu. „Ova kriza“, piše Papa, „pokazala nam je da, posebno u vremenima potrebe, ovisimo o našoj solidarnosti s drugima. Na nov način nas poziva da svoj život stavimo u službu drugima. To bi nas trebalo potaknuti da postanemo svjesni globalne nepravde i osluhnemo plač siromaha i našeg teško bolesnog planeta.“

Papa Franjo u nastavku iznosi svoja razmišljanja o značenju jedinstvenog Uskrsa koji su mnogi kršćani bili prisiljeni slaviti sami. Uskrsna poruka o Kristovoj pobjedi nad smrću pokazala je kršćanima da ne smijemo ostati paralizirani pred pandemijom.

„Uskrs nam donosi nadu, povjerenje i ohrabrenje. Jača naš osjećaj solidarnosti“, piše Papa. „Govori nam o nadilaženju prijašnjih suparništava kako bismo jedni druge gledali, iznad i onkraj svih razlika, kao članove jedne velike obitelji, u kojoj nosimo teret jedni drugih.“

Opasnost od zaraze virusom, dodao je Papa, trebala bi nas naučiti kako je ljubav „zarazna“, prenosi se s jednog srca na drugo. „Zahvalan sam“, napisao je, „na spontanim djelima altruizma i herojskoj posvećenosti koju je pokazalo zdravstveno osoblje, liječnici i svećenici. Proteklih smo tjedana osjetili snagu koja dolazi od vjere.“

Papa Franjo napisao je da je početna faza pandemije prisilila vlade da zabrane javne mise, prisilivši mnoge katolike da se podvrgnu „vremenu bolnog euharistijskog posta“. „Mnogi su pronašli Gospodinovu prisutnost tamo gdje su dvojica ili trojica sabrana u njegovo ime.“

Sveti Otac napisao je da su mise koje se prenosilo uživo „izvanredna mjera“ na kojoj su mnogi zahvalni. „Ali virtualni prijenos nije zamjena za živu Gospodinovu prisutnost u slavlju euharistije“, primijetio je Sveti Otac koji je izrazio zahvalnost što se katolici u mnogim dijelovima svijeta mogu vratiti uobičajenom liturgijskom životu. „Prisutnost uskrslog Gospodina u njegovoj riječi i slavlju euharistije dat će nam snagu potrebnu da riješimo teškoće i izazove s kojima ćemo se suočiti nakon korona-krize.“

Papa Franjo u zaključku predgovora izrazio je nadu da će ta knjiga pomoći ljudima otkriti „novi osjećaj nade i solidarnosti“. „Kao i učenike na putu za Emaus, Gospodin će nas pratiti i u budućnosti svojom riječju i lomljenjem kruha u Euharistiji. I reći će nam: ‘hrabri budite – ja sam pobijedio smrt’“.

„Zajedništvo i nada“ na izvornom njemačkom jeziku u lipnju je objavila Vatikanska izdavačka kuća (LEV) – Dikasterij za komunikacje. Talijanska verzija objavljena je prošlog tjedna. Kardinal Walter Kasper predsjednik je emeritus Papinskog vijeća za promicanje kršćanske jedinstva. O. George Augustin je god. 2005. osnovao Institut Walter Kasper, koji je u sastavu Filozofsko-teološkog sveučilišta Pallottines u Vallendaru. Također je savjetnik Papinskog vijeća za promicanje jedinstva kršćana te Kongregacije za kler. Foto: Vatican Media